31 października 2023 roku- ta data bez wątpienia przejdzie do historii, a to za sprawą wodowania w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego S.A., pierwszej jednostki typu Ro- Pax zamówionej przez spółkę Sedina One (Spółkę zależną należącą do Grupy Kapitałowej Polskie Promy sp. z o.o). Produkcja jednostki NB 101 rozpoczęła się 24 października 2022 roku od cięcia blach i po 10-miesięcznej budowie kadłuba zwodowana w rodzimej stoczni.

W uroczystości wziął udział Adam Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding S.A., Bogumiła Soyka z Rodziną, reprezentująca śp. Prezesa Piotra Soykę, która jest większościowym akcjonariuszem Holdingu Remontowa, do którego należy Gdańska Stocznia Remontowa, Polska Żegluga Morska z jej dyrektorem naczelnym Andrzejem Wróblewskim, reprezentanci spółek Polskie Promy, Unity Line i Polska Żegluga Bałtycka, przedstawiciele kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Infrastruktury z Markiem Gróbarczykiem – sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej oraz podsekretarzem stanu Grzegorzem Witkowskim. Była Rada Nadzorcza Remontowa Holding S.A., jak również Rady Nadzorcze i Zarządy pozostałych spółek grupy kapitałowej Remontowa Holding.

W podniosłej chwili obecni byli także samorządowcy: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz – prezydentka miasta Gdańska, Jacek Karnowski – były prezydent Sopotu, obecnie poseł-elekt na Sejm, Magdalena CzarzyńskaJachim – wiceprezydentka Sopotu, a także Krzysztof Dośla – przewodniczący zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i reprezentanci uczelni: prof. Marek Dzida z Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Adam Weintrit – kapitan żeglugi wielkiej, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Towarzystwa klasyfikacyjne reprezentowali: DNV – prezes Radosław Kubiszewski i Inacio Golebski, a Polski Rejestr Statków – prezes, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki. Nie zabrakło również przedstawicieli Urzędów Morskich, Kapitanatu Portu Gdańsk, Centrum Techniki Okrętowej, Żeglugi Polskiej, Euroafrica Lines, WUŻ Gdańsk, Polskiego Ratownictwa Okrętowego, Polskich Linii Oceanicznych, a także instytucji finansowych, ubezpieczycieli i firm audytorskich, w tym reprezentanci Banku Gospodarstwa Krajowego, mBanku, PKO Bank Polski, Banku PEKAO S.A., Santander Bank Polska i Alior Bank, a także KUKE S.A., PZU S.A., Exito Broker oraz Ernst & Young.

Współgospodarzem całego przedsięwzięcia był Andrzej Wróblewski- dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej P.P., który z dumą podsumował całą uroczystość:

„Jesteśmy dzisiaj świadkami bardzo ważnego wydarzenia dla grupy Remontowa Holding, spółki Polskie Promy, grupy PŻM, a także całej polskiej gospodarki morskiej. Na wodę spłynął kadłub nowoczesnego i ekologicznego promu Ro-Pax, zbudowanego przez polskich stoczniowców z grupy Remontowa Holding i ich podwykonawców”.

” (…) To naprawdę doniosła chwila, zważywszy na fakt, że w ten sposób otwiera się zupełnie nowy rozdział działalności stoczni w zakresie budowy dużych, pełnomorskich jednostek promowych. Jesteśmy przekonani, że po procesie wyposażenia jednostki zostanie ona terminowo oddana przyszłemu użytkownikowi, spółce Unity Line i dla tej spółki będzie to także nowy rozdział w jakości przewozów między Polską i Skandynawią, na jakże ważnym szlaku transportowym.”

Ponadto zwrócił także uwagę na fakt, iż jednostka wpisuje się w trendy dekarbonizacji żeglugi, dlatego też sprosta wprowadzonym przepisom w zakresie ochrony i redukcji gazów cieplarnianych, w tym również CO2.

„W ten sposób wspólnie przyczynimy się nie tylko do ochrony klimatu, ale również do podniesienia prestiżu stoczni i armatora, jako światowych marek dbających o ochronę środowiska. Warto też wspomnieć, że dzięki bardzo dobrej współpracy przyszłego armatora i stoczni we wstępnej fazie realizacji projektu stworzyliśmy wspólnie produkt dedykowany konkretnej linii uwzględniający specyfikę bardzo trudnego i konkurencyjnego rynku bałtyckiego. Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, tak licznie tutaj zebranym, zarówno stoczni, jak i moim kolegom i koleżankom ze Szczecina. Dziękuję spółce Polskie Promy, której losy były różne, natomiast w tym momencie zespół, który pracuje jest absolutnie jednym z najlepszych dedykowanych zespołów do realizacji tego typu projektów.”

Jednostka NB101 została zwodowana poprzez zanurzenie doku do momentu osiągnięcia przez prom pływalności. Na ten moment prom wyposażony jest m.in. w cztery silniki i zbiorniki kriogeniczne na LNG, pędniki, stery strumieniowe, uruchomione są również windy cumownicze i cumowniczo-kotwiczne. W zaawansowanym stopniu są już gotowe systemy ogólnookrętowe, w tym całkowicie ukończony system balastowy. Zakończono także konserwację wszystkich zbiorników w pełnej specyfikacji malarskiej.

W kolejnych miesiącach realizowane będzie dalsze wyposażanie jednostki, aż do odbycia prób morskich gotowego promu i przekazania go zgodnie z harmonogramem w 2025 roku.

Przypominamy, że każdy z promów będzie liczył 195,6 m długości i 32,2 m szerokości. Długość linii ładunkowej to 4100 m, a prędkość maksymalna wyniesie 19 węzłów. Przy 50-osobowej załodze promem będzie mogło podróżować 400 pasażerów.